digigar
26 اسفند 1401 - 17:43

3.2 میلیارد دلار حجم مبادلات بازرگانی ترکیه و ازبکستان در سال 2022

رؤسای جمهور ازبکستان و ترکیه در دیداری در شهر «آنکارا» توسعه بیش از پیش شراکت همه جانبه بین دو کشور را بررسی کردند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در تاشکند، «شوکت میرضیایف» رئیس جمهور ازبکستان و «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه در دیداری در شهر «آنکارا» توسعه  شراکت همه جانبه بین دو کشور را بررسی کردند.

رئیس جمهور ازبکستان در ارتباط با پیامدهای زمین لرزه‌های ویرانگر در استان‌های جنوب شرقی این کشور ماه گذشته به رهبر ترکیه تسلیت گفت. همچنین حمایت کامل خود را از اقداماتی مبنی بر بازسازی استان‌های آسیب دیده و ایجاد زیرساخت‌های جدید ابراز داشت.

رئیس‌جمهور ترکیه نیز بار دیگر از رئیس ‌جمهور و مردم ازبکستان برای کمک‌های برادرانه در رفع پیامدهای بلایای طبیعی، حضور فعال در عملیات‌های امداد و نجات و ارائه کمک‌های بشردوستانه به آسیب‌دیدگان صمیمانه تشکر کرد.

در این دیدار با رضایتمندی بر سیر توسعه روابط ازبکستان و ترکیه در قالب شراکت راهبردی همه جانبه تاکید شد.

همچنین اذعان شد که هم اکنون حجم مبادلات بازرگانی افزایش می‌یابد، در سال گذشته میلادی 370 شرکت جدید ایجاد شده است. در 6 سال گذشته حجم سرمایه گذاری‌های ترکیه در اقتصاد ازبکستان بیش از 3 میلیارد و 500 میلیون دلار بوده است. امروز پروژه‌های بزرگی در زمینه های انرژی، صنعت، کشاورزی، تولید مصالح ساختمانی، صنایع سبک و دیگر در دست اجراست.

در این دیدار برنامه مراسم‌های قریب الوقوع در سطح عالی از جمله تمهیدات نشست دوره‌ای شورای همکاری راهبردی مورد بررسی قرار گرفت.

نشست سران کشورها در فضایی سنتی باز، قابل اعتماد و دوستانه برگزار شد.

در پایان مراسم اعطای نشان «دوستی» به «فواد اوکتای» معاون رئیس جمهور ترکیه بابت سهم بزرگ وی در توسعه همه جانبه روابط چندجانبه و دوجانبه سودمند بین ازبکستان و ترکیه برپا شد.

هم اکنون ترکیه یکی از مهم‌ترین همکاران تجاری ازبکستان در منطقه محسوب می‌شود. مبادلات بازرگانی این 2 کشور در  سال 2022 میلادی در سطح 3 میلیارد و 200 میلیون دلار قرار گرفته است. 

در ازبکستان بیش از 1611 شرکت مشترک با سرمایه سرمایه گذاران ترکیه فعالیت می‌کنند. امروز در ازبکستان با حضور شرکت‌ها و بانک‌های ترکیه طرح‌های بزرگی از جمله تولید فناوری‌های پیشرفته، مدرنیزه کردن زیربناهای انرژی، حمل و نقلی و مخابراتی، نظامی و گردشگری اجرا می‌شود. 

ترکیه استقلال این کشور را در تاریخ 16 دسامبر سال 1991 میلادی به رسمیت شناخت و در تاریخ 4 مارس سال 1992 میلادی روابط دیپلماتیک برقرار کرده است.

پایان پیام/ح

منبع: فارس
شناسه خبر: 1098019